
Uanset hvor man er på jorden, har man smukke omgivelser tæt på sig. Det kan være man bor i et tættere bebygget område, og nej det er ikke ligefrem så charmerende. Men i alle lande er der smuk natur.
I Danmark er man beriget med mange marker, faktisk er over halvdelen af Danmark marker – det gør også at vi har et rigtig godt landbrug hvor der bliver produceret en masse.
Så hvis man gerne vil opleve den danske smukke natur skal man altså ikke gå langt før man ser den.
i danmark er man også så heldig at have 4 årstider, både vinter, sommer, forår og efterår. Det er ikke alle steder man har det. Derfor kan Danmarks natur, alt efter hvor man er på året, være meget forskellig. Men de er smukke på alle deres fire forskellige måder – det skal der bestemt ikke herske nogen tvivl om. Så nyd den smukke natur!

